Informacje techniczne
W ramach ścieżki digitalizacji dokumentów obecnie w Bibliotece Śląskiej wytwarzane są pliki źródłowe TIFF (surowe pojedyncze skany w wysokiej jakości), JPG (skany po korkecie) i PDF (pliki prezentacyjne po kompresji - zmniejszeniu wagi). Na platformie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej publikowane są pliki PDF, ponadto użytkownicy mogą pobierać surowe skany TIFF o wyższej jakości z archiwum plików na macierzach dyskowych. Skany TIFF standardowo mają rozdzielczość 300 DPI. Biblioteka Śląska prowadzi także konwersję dawnych publikacji w formacie DjVu do formatu PDF. W przypadku starych dokumentów, których tekst jest trudny do odczytania oraz kartografii (mapy) wytwarzana jest także wersja prezentacyjna w formie galerii obrazów JP2, które są strumieniowo pobierane za pomocą technologii IIIF (po zbliżeniu się w określony obszar na obrazie pobierane są szczegóły).
Większość publikacji w ŚBC w formacie PDF posiada warstwę tekstową OCR. W przypadku historycznych dokumentów drukowanych szwabachą rozpoznana warstwa tekstowa czasami zawiera błędy. Biblioteka Śląska realizuje procedurę ponownego rozpoznawania warstwy tekstowej w takich publikacjach za pomocą oprogramowania „Tesseract”, w celu udoskonalenia ich warstwy OCR. W przypadku rękopisów pliki PDF nie posiadają rozpoznanej warstwy tekstowej – są jedynie plikami graficznymi.
Struktura publikacji w ŚBC obejmuje publikacje grupowe (będące de facto folderami np. całe czasopismo, konkretny rocznik, konkretny miesiąc) i znajdujące się wewnątrz nich publikacje pojedyncze (opublikowane w ŚBC konkretne dokumenty np. konkretny numer czasopisma).
Użytkownik ŚBC może przeszukiwać jej zasoby za pomocą kilku narzędzi. Na stronie głównej znajduje się wyszukiwarka prosta. Pozwala ona na wyszukiwanie obiektów po tytule, twórcy, temacie i słowach kluczowych oraz po typie zasobu. Po kliknięciu na przycisk więcej opcji wyszukiwania użytkownik przechodzi do wyszukiwarki zaawansowanej. Umożliwia ona wyszukiwanie dokumentów poprzez przeszukiwanie wszystkich metadanych, zktórych składają się opisy publikacji oraz poprzez przeszukiwanie treści dokumentów. Po wprowadzeniu zapytania do wyszukiwarki (prostej, bądź zaawansowanej) i otrzymaniu wyników użytkownik może je sobie filtrować za pomocą faset, które znajdują się w lewej części interfejsu.
Użytkownicy Śląskiej Biblioteki Cyfrowej mają możliwość pobrania na swoje smartfony i tablety aplikacji mobilnej zawierającej interfejs ŚBC dostosowany do urządzeń mobilnych.